czwartek, 28 stycznia 2016

Pomagając innym - pomagamy sobie cz.1

Rozpoczynam wielki cykl pomocy tym najbardziej potrzebującym, tym, które nie mogą powiedzieć co je boli i dlaczego. Tym, które nie poskarżą się na przemoc, która ich dotyka. Pomagając innym, pomożemy też sobie ^ ^. Dzisiejszy post sponsoruje literka "D" jak:

DOKARMIANIE PTAKÓW

Dokarmiać czy nie?

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno im znaleźć cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg, albo jest zamarznięte. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków, aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.
Nie powinniśmy się martwić, że ptaki mając do dyspozycji gotową karmę w karmniku czy innej kuli, przestaną szukać dla siebie pożywienia kiedy zrobi się cieplej. Naturalne jedzenie wybiorą ZAWSZE w pierwszej kolejności (W tym temacie mamy się czego od nich uczyć ;) ).

Nawet jeśli naszym dokarmianiem przyczynimy się do wzrostu populacji jakichś ptaków, to z korzyścią dla nich. W przypadku jakiegoś problemu, klęski żywiołowej, nieurodzaju ich głównego pokarmu, będą miały większe szanse na przeżycie. A co by nie mówić, człowiek i jego działalność jest ich największym wrogiem. Zauważyliście jak mało ostatnio w miastach wróbli???

Co jest przeciw dokarmianiu ptaków to głupota i wygoda ludzka podszyta "chęcią" pomocy. Czyli dokarmianie ptaków resztkami jedzenia. Dokarmianie chlebem, który powoduje kwasicę.
Mieszanki, które są mało urozmaicone, przez co brak ptakom witamin i minerałów. Dokarmianie zwiększa także ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, gdyż ptaki gromadzą się w jednym miejscu, często karma miesza się z odchodami, dlatego należy tak przemyśleć stanowisko, aby było łatwe w czyszczeniu. Jeśli karmimy je w naturze należy także pamiętać aby umieszczać jedzenie w trudno dostępnych miejscach, tak aby tylko ptaki mogły z nich korzystać i żeby nasz karmnik nie służył jako bufet gryzoniom i kotom np.
Karma musi być zawsze świeża.
Karmnik musi być wytrzymały na wilgoć i działania mechaniczne.
Karmimy regularnie! Ptaki łatwo się przyzwyczają do miejsca, jeśli odwidzi nam się ich karmienie regularnie, albo nie będziemy w stanie nakarmić ich któregoś razu możemy sprawić, że któryś ptak zwyczajnie umrze z głodu. Będzie czekać nawet kilka godzin w danym miejscu na karmę, kiedy przez te kilka godzin mógłby normalnie szukać pożywienia gdzie indziej.

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Pomagamy również podczas bezśnieżnej zimy, ale mroźnej. Kiedy temperatura jest powyżej zera, ptaki powinny sobie radzić same. Wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł, a dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny. 
Nie można też rozpocząć dokarmiania zbyt wcześnie, ponieważ zaburzy to wędrówkę łabędzi i kaczek powodując ich pozostanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimowego okresu. Taki problem spotkał kaczki w moim mieście. Jedynym plusem sytuacji jest łagodna zima, ale tylko czekać, aż zrobi się chłodniej.


                                                                                                                 fot. amr safey SXC

Czym karmić ptaki?

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów - nie solonych i nie przetworzonych.
Zobaczcie filmik "Ptasiej Strefy", w którym dokładnie prezentują czym raczyć ptaki:


Czym NIE karmić ptaków?

Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

Ptaków nie wolno karmić: orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty lub pieczywo namoczone i zamarznięte.

Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

W części pierwszej to tyle. Jutro zabieram się za przygotowanie karmnika i kul i wybiorę kilka stanowisk. W mojej okolicy zima jest dość łagodna, ale w lutym ma jeszcze nieźle przymrozić. Jak wspominałam wcześniej zimuje u mnie sporo kaczek, a dzieci z pobliskiej szkoły karmią je kanapkami! Także, znalazłam swój cel na pomoc na najbliższe kilka tygodni. O wszystkim postaram się pisać i mam nadzieję, że zainspiruje to kogoś do pomocy nie tylko ptakom, ale i innym zwierzakom i roślinom. Teraz postawmy pierwszy krok ;)

-
Materiały z których korzystałam:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dokarmianie_ptak%C3%B3w
http://www.ekologia.pl/wywiady/dokarmianie-ptaktow-czy-dokarmiac-ptaki-zima,17614.html
http://mojaslowianskafilozofia.blogspot.com/2014/01/dokarmiajmy-ptaki_23.html
http://www.pwg.otop.org.pl/ochr2.php
Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Zielona Inspiracja , Blogger